Historia LOTTO

Totalizator Sportowy Sp. z o.o. to ponad pół wieku tradycji gier liczbowych na polskim rynku. Spółka jest jednym z największych przedsiębiorstw polskich, które dysponuje potężnym zapleczem sieciowym – blisko 11 tysięcy punktów sprzedaży – kolektur LOTTO pracujących w systemie on line, wykorzystującym najnowsze rozwiązania techniczne umożliwiające zawieranie zakładów w czasie rzeczywistym.

Wszystko zaczęło się w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. “Wydeptywane z uporem” przez działaczy olimpijskich ścieżki zaowocowały 17 grudnia 1955 r. Uchwałą Prezydium Rządu (Nr 1010/55) o powołaniu instytucji, która dochód z działalności przeznaczać będzie na budownictwo i kapitalne remonty urządzeń sportowych. 25 stycznia 1956 r. na mocy Zarządzenia Nr 7 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej rozpoczęło swoją działalność Państwowe Przedsiębiorstwo “Totalizator Sportowy”.

Rok później struktura organizacyjna obejmowała 17 oddziałów terenowych wraz z podległymi im punktami sprzedaży. Pierwsza kolektura rozpoczęła przyjmowanie zakładów w Warszawie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Wspólnej.

W ciągu tych lat Totalizator Sportowy proponował graczom bardzo bogatą ofertę produktów:
– zakłady wzajemne (zakłady piłkarskie ligi polskiej, angielskiej, zakłady totalizatora żużlowego),
– gry liczbowe – Toto-Lotek (Duży Lotek), Mały Lotek, Super Lotek, Express Lotek, Jocker, Multi Lotek, Twój Szczęśliwy Numerek, Zakłady Specjalne
– loterie pieniężne – zwane popularnie zdrapkami.

Zadebiutował w 1956 r. zakładami piłkarskimi. Kupony wysyłane były wówczas za pośrednictwem poczty, a opłatę stanowił specjalny trójkątny znaczek. Gra liczbowa Toto-Lotek pojawiła się w 1957 r. i przez 16 lat niepodzielnie królowała na rynku. Razem z nią debiutował pan Mieczysław Kamiński spod Siemiatycz – właściciel pierwszego, historycznego już kuponu. Rok 1958 zapisał się w historii TS wprowadzeniem ograniczenia wysokości wygranej w Toto Lotku do 1 mln starych złotych, ale wcześniej najwyższa wygrana za “szóstkę” wyniosła 3.481.740 złotych.

Jesienią 1959 r. do zakładów piłkarskich ligi polskiej dołączyły zakłady ligi angielskiej. W 1973 r. wprowadzono na rynek kolejną grę liczbową – Mały Lotek, natomiast w 1976 r. pojawiły się dwie nowe gry liczbowe: Express Lotek i Zakłady Specjalne a dziesięć lat później w 1986 r. Super Lotek. Kolejne gry wprowadzano, pod marką LOTTO, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Najpierw w 1996 r. – z okazji 40. rocznicy powstania Totalizatora Sportowego – Multi Lotek a później w 1998 r. najmłodsze “dziecko” gier liczbowych Twój Szczęśliwy Numerek. We wrześniu 1999 r. Totalizator Sportowy rozszerzył ofertę o nową markę – LOTEK – loterie pieniężne.

Przez szesnaście lat losowania odbywały się z udziałem publiczności. Organizowano je m.in. w salach kinowych, na stadionach sportowych, w domach kultury. Rok 1973 był przełomowym dla miłośników gier liczbowych. Dokładnie 11 marca miało miejsce pierwsze losowanie z udziałem kamer TVP, a już 19 grudnia wprowadzono bębnową maszynę losującą. Wcześniej losowania odbywały się przy użyciu specjalnych zwitków z tulejkami i bębna poruszanego ręcznie. Kolejne wymiany maszyn miały miejsce w 1991 r. i w 2002 r. Od grudnia 2002 r. losowania odbywają się w nowym “Studio LOTTO” w TV Polsat.

Prawdziwa rewolucja w prowadzeniu gier liczbowych przypadła jednak na ostatnie dziesięciolecie ubiegłego wieku. Dokładnie 27 września1991 r. w wyniku podpisania umowy z firmą G-Tech Corporation wprowadzono do kolektur LOTTO pierwsze nowoczesne maszyny losujące tzw. lottomaty.

Proces przechodzenia na system on line trwał cztery lata. Ostatnie zakłady w systemie off line przyjęto w kolekturze nr 16/29 w Mrągowie 17 stycznia 1995 r. W 1992 r. uchwalono nową ustawę o grach losowych i zakładach wzajemnych. W 1994 r. ustawodawca nałożył na Totalizator Sportowy obowiązkową 20 proc. dopłatę do stawek gier liczbowych, a w 2003 r. nowa ustawa o grach i zakładach wzajemnych zwiększyła procent dopłat do 25 i nałożyła na Spółkę obowiązek przekazywania środków nie tylko na budowę infrastruktury sportowej, sport dzieci i młodzieży oraz niepełnosprawnych, ale także na wspieranie kultury narodowej.

Od momentu wprowadzenia obowiązkowej dopłaty do gier liczbowych w 1994 r., co roku do budżetu państwa przekazywane są wysokie kwoty pochodzące z dopłat. W latach 1994- 2004 wyniosły one ponad 3,5 mld zł. Z tego 80 proc. wpływa na wyodrębniony rachunek środków specjalnych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, a 20 proc. Ministerstwa Kultury.

Niezwykle ważnym w historii działalności Totalizatora Sportowego był rok 1997. Dnia 16 grudnia Państwowe Przedsiębiorstwo Totalizator Sportowy zostało przekształcone w Spółkę Skarbu Państwa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Początek nowego stulecia to przede wszystkim wprowadzenie nowego systemu komputerowego i dynamiczny rozwój sieci sprzedaży. Od 2001 r. przybyło ponad 4 tys. kolektur LOTTO (wzrost o 40 proc.) Od maja 2001 r. w punktach sprzedaży LOTTO trwa wymiana lottomatów na urządzenia nowej generacji typu ISSYS. Rozwija się również współpraca z partnerami sieciowymi.

Totalizator Sportowy jako jeden z największych płatników przekazał w 2004 r. do budżetu państwa z tytułu wszystkich zobowiązań ok. 1.330 mln zł. Na konto Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wpłynęło ok. 481 mln złotych natomiast na konto Ministerstwa Kultury ponad 120 mln złotych. Spółka z tytułu dopłat nie pobiera żadnych dodatkowych opłat a ponosi niemałe koszty – rocznie jest to 48 mln zł.

Mówiąc o budownictwie sportowym w Polsce nie można pominąć jednej z najważniejszych dat z historii Totalizatora Sportowego, roku 1956. Dzięki stałym środkom przekazywanym na konto GKKFiT można było rozpocząć systematyczne i planowe budownictwo sportowe. Baza sportowa w 1955 r. była bardzo skromna, tylko 908 obiektów. Przez prawie 50. lat dzięki Totalizatorowi Sportowemu wybudowano, wyremontowano, zmodernizowano prawie wszystkie obiekty sportowe w Polsce. Od wprowadzenia w 1994 r. dodatkowej dopłaty do gier kwoty przekazywane na wydzielone konto środków specjalnych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu pozwoliły na wybudowanie i wyremontowanie blisko 3000 obiektów sportowych. W ten sposób, po prawie jedenastu latach funkcjonowania dodatkowej dopłaty do gier możemy korzystać z kolejnych pływalni, sal gimnastycznych i hal sportowych, krytych lodowisk, stadionów i boisk oraz obiektów specjalistycznych, w tym skoczni i tras narciarskich, torów kajakowych, kortów tenisowych, kompleksów sportowych. Współczesny sport nie mógłby istnieć bez finansowego wsparcia z zewnątrz. Bez pomocy sponsorów nie doszłoby od skutku wiele liczących się imprez sportowych, lub byłyby znacznie uboższe i o wiele mniej atrakcyjne. Bez udziału marki LOTTO trudno by mówić np. o Międzynarodowym Memoriale Bronisława Malinowskiego, IV Festiwalu Gwiazd Sportu we Władysławie, Międzynarodowym Konkursie Skoków o Tyczce na molo w Sopocie, Mistrzostwach Europy MTB w Książu, Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Seniorów – Polish Open. LOTTO sponsoruje działalność pierwszej zawodowej grupy kolarstwa górskiego Lotto – PZU S.A. oraz Reprezentację Polską w Tenisie Stołowym. Z pomocy finansowej korzystały również drużyny żeglarskie biorące udział w Paraolimpiadzie w Atenach w 2004 r.

W czerwcu 2003 r. ustawodawca nałożył na spółkę kolejny obowiązek – wspierania szeroko rozumianej kultury narodowej.

Jednak swój udział w kulturze Totalizator Sportowy zaznaczył dużo wcześniej. Od 1971 r. aktywnie uczestniczył w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Bez zaangażowania finansowego LOTTO wiele ważnych wydarzeń kulturalnych jak np. FAMA – 34. Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej, Polskie Nagrody Filmowe “Orły 2004”, VIII Międzynarodowy Przegląd Filmów Amatorskich “Jutro Filmu 2004”, wystawa prac Tomasza Olbińskiego, Obchody 100-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, czy XXXIII Warszawska Jesień Poezji nie mogłoby istnieć.

Niezwykle ważnym wydarzeniem dla polskiej kultury było odsłonięcie, w październiku 2004 r. w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, jedynego w Polsce dzieła XVI-wiecznego malarza El Greco “Ekstaza św. Franciszka”. Tę perłę malarstwa hiszpańskiego udostępniono szerokiej publiczności dzięki pomocy Totalizatora Sportowego, który przekazał środki na zakup systemu zabezpieczającego obraz.

Totalizator Sportowy uczestniczy również w akcjach na rzecz potrzebujących, pokrzywdzonych przez los. Zyski z Zakładów Specjalnych LOTTO przekazywano m.in. na budowę Centrum Zdrowia Dziecka, zakup sprzętu medycznego i karetek dla szpitali, pomoc powodzianom, dzieciom niepełnosprawnym i wychowankom domów dziecka. Spółka przeznaczyła znaczne środki m.in. na działalność oświatowo-kulturalną, rehabilitację społeczną i zawodową prowadzoną przez Fundację Dzieciom “Zdążyć z pomocą”, organizację obozów żeglarskich dla dzieci z rodzin rolniczych, pomoc w organizacji akcji letniej “Dzieci Lwowskie Gośćmi Piastowskiej Ziemi Dolnośląskiej”. Tradycją stało się organizowanie Zakładów Specjalnych LOTTO na rzecz wdów i sierot po policjantach poległych na służbie. Dzięki przekazywanym środkom Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach może pokrywać opłaty za studia, organizować obozy letnie. Dzięki ufundowanej przez LOTTO tablicy interaktywnej młodzież z Cząstkowa znalazła się w pierwszej piątce szkół w Polsce, które mogą korzystać z najnowocześniejszych osiągnięć techniki przy zdobywaniu wiedzy.

 

Tekst pochodzi ze strony duzylotek.net. Zachęcamy do jej odwiedzenia!

Przypominamy również o możliwości testowania naszego sposobu jak wygrać w LOTTO!

3 komentarzy do “Historia LOTTO

  1. Coś mi nie chciało dodać opinii w Opiniach, więc piszę tutaj – dzięki za generator!! :)) Super robota z nim, naprawdę pomaga trafić liczby odpowiednie!!

  2. Ciekawa historia ale nie chciało mi się czytać dalej niż do połowy haha. I swoją drogą dzięki wielkie za generator, trafiłam czwóreczkę we wczorajszym LOTTO 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *